Müşteri Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Ürün Ara
Sık Sorulan Sorular, Capitol Çiçekçilik Altunizade Çiçekçiler, Üsküdar Çiçekçi, Altunizade Çiçekçi, Kadıköy Çiçekçi, Ataşehir Çiçekçiler, Ümraniye Çiçek Siparişi, Çiçek Gönder
Sık Sorulan Sorular
Adınız, soyadınız
E-mail Adresiniz
Soru

Soru: Çiçek siparişi verdiğim zaman aynı gün içinde çiçek servisiniz var mı?
Cevap: Capitol Çiçekçilik olarak yılın 365 günü çiçek servisimiz vardır. Aynı gün çiçek gönderimi yapmak istediğinizde sitede belirtilen saat aralıklarında teslimatlar gerçekleştirilir. Özel istekleriniz için lütfen bizimle telefondan irtibata geçiniz.

Soru: Ödememi ne şekilde yapabilirim?
Cevap: Ödemenizi kredi kartı ya da havale yoluyla yapabilmektesiniz. Ödeme ve sipariş işlemlerinizi isterseniz firmamızı arayarak da gerçekleştirebilmektesiniz.

Soru: Türkiye'nin her yerine çiçek gönderebilir miyim?
Cevap: Capitol Çiçekçilik olarak tüm Türkiye'ye Çiçek Gönderimi kabul etmekteyiz. İstediğiniz kategorideki ürünü istediğiniz şehre ve ilçesine gönderebilirsiniz. Bazı şehirlerde şehir merkezine uzak noktalara verilen çiçek siparişlerinde ekstra olarak + ilave yol ücreti talep etmekteyiz.

Soru: Yurtdışı'na çiçek gönderimi yapabilir miyim?
Cevap: Yurtdışı Çiçek Siparişi nizi en geç 1 gün evvelden saat 18:00 e kadar vermek suretiyle yapabilirsiniz. Bazı ülkelerde hafta sonu tatil olduğundan çiçek teslimatı yapılmamaktadır. Bazı ülkelerde ise cumartesi günü yarım iş günüdür. Dünyamızdaki bazı gelişmiş ülkelere gün içinde de en geç öğlene kadar sipariş verebilirsiniz. Bunun için lütfen bizi arayarak bizimle irtibata geçiniz. Web sitemiz Capitolcicek.com'da yurtdışı çiçek gönderimi kategorisi bulunmamaktadır. Yurtdışına çiçek göndermek için diğer web adresimizden www.sevdacicek.com yurtdışı kategorisinden istediğiniz ülkeyi seçerek o ülkeye gidebilecek çiçekler listelenmiştir. Başka bir ülkenin çiçeğini göndereceğiniz ülkeye göre uyarlayamassınız. Yurtdışı çiçek siparişinizde www.sevdacicek.com web sitemizde nakit,havale veya eft ödemelerinde %5 indirimimiz vardır.

Soru: Bu gördüğüm resimdekinin aynısı gider mi?
Cevap: Sitemizdeki ürünlerin tamamı kendi ürün resimlerimizdir. Gördüğünüz ürünün aynısı İstanbul içine teslim edilir. Diğer şehirlere ve diğer ülkelere gönderilen ürünlerin stok durumuna bağlı olarak aynısının yada benzerinin hazırlanmasına özen gösterilir.

Soru: Beğendiğim ürünün rengini değiştirebilirmiyim?
Cevap: Stoklarımızda bulunması durumunda, beğendiğiniz ürünün rengini değiştirebilirsiniz. Bu isteğinizi sipariş formunuzun Satış Sorumlusuna Bir Mesajınız Var Mı? sorusunun cevabına yöneticiye belirtebilirsiniz. Siparisiniz öncesinde bize ulaşıp, ilgili yan malzemenin yada çiçeğin renginin stoklarda mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için ekstra ücret alınmamaktadır.

Soru: Alıcı adreste bulunmazsa ne yapmayılım?
Cevap: Yerlerinde bulunamayan alıcıların çiçekleri evlerde yan komşu daireye veya apartman görevlisine, sitelerde güvenlik görevlilerine, iş yerlerinde bölüm arkadaşlarına, hastane ve otellerde ise resepsiyon görevlilerine, askeri hastanelerde ve kurumlarda nöbetçi subaylar veya erlere isim soyadı alınarak teslim edilir.

Soru: Teslimattan önce alıcıyı arıyor musunuz?
Cevap: Aksi belirtilmedikçe aramıyoruz. Eğer adreste bulunamaz yada yanlış adres verilmesi durumunda teslimatı gerçekleştirmek için alıcıyı arıyoruz.

Soru: Siparişim istediğim tarih ve saatte gider mi?
Cevap: Siparisiniz istediğiniz tarih ve saatte gider. Düğün, Nikah ve Cenaze ye çiçek gönderimi nizde saate bağlı teslimat gerçekleştirmekteyiz. Bu gibi durumlarda sipariş formunda Satış Sorumlusuna Bir Mesajınız Var Mı? sorusunun karşısına tam saati yazarak belirtmeniz gerekmektedir. Ancak belirtilen teslim saatlerinde hava şartları, trafik, arızalar, yol çalışmaları ve beklenmeyen araç arızalarından kaynaklanacak sorunlarla ilgili gecikmelerden dolayi teslimat şartlarındaki zaman değişebilmektedir.

Soru: Alıcı siparişin kimden geldiğini bilmeden sipariş verebilirmiyim?
Cevap: Gönderen belli olmadan çiçek siparişi verebilirsiniz. Bunun için siparis formundaki "Karta İsminiz Yazılsın Mı ?" kutucuğunun hayır bölümünü işaretleyiniz. Koşullar için "Teslimat Şartları" bölümünü okuyunuz.

Soru: Alıcı çiçeği kabul etmezse ne olur?
Cevap: Alıcı çiçeği kabul etmezse çiçek firmaya geri getirilir. Gönderen 1 hafta icerisinde firmamızdan alabilir yada eksta nakliye ücreti ödeyerek başka bir adrese gönderebilir. Para iadesi mümkün değildir.